راه های کسب درآمد

چند نکته راجع به وازکتومی

چند نکته راجع به وازکتومی

در این عمل سعی می شود جلوی انتقال اسپرم از بیضه گرفته شود.

دکتر اسعد مرادی، ارولوژیست و عضو هیات علمی دانشگاه در این باره می گوید: یکی از مهم ترین روش های جلوگیری از بارداری در مردان، وازکتومی است که طبق آمار جهانی در سال 2004، قریب بر 43 میلیون مورد از آقایان این جراحی را انجام داده اند که 80 درصد از آنها توسط جراحان کلیه (ارولوژیست ها) و 20 درصد بقیه توسط جراحان عمومی انجام شده است.
به گفته این متخصص سرطان های دستگاه ادراری، وازکتومی عملی است که روشی ساده دارد و بدون انجام بیهوشی عمومی، توسط پزشکی باتجربه، بدون داشتن عارضه جدی انجام می شود.
دکتر مرادی می گوید: برخلاف بستن لوله ها در زنان که با عمل جراحی باز و بیهوشی صورت می گیرد و از هزینه بالایی برخوردار است، عمل جراحی وازکتومی مردان کم هزینه و بدون صرف زمان زیادی صورت می گیرد، ولی به دلیل مشکلاتی که در معرفی و تشریح آن وجود دارد، اکثر آقایان از انجام این عمل ترس داشته و از آن پرهیز می کنند. به همین دلیل آمار جهانی بستن لوله ها توسط زنان 5 برابر مردان است.
وی می افزاید: نداشتن فرهنگ این عمل جراحی و ترس از عوارض را می توان از دلایل شایع عدم انجام این عمل ذکر کرد.
عوارض وازکتومی
دکتر مرادی با اشاره به این که عوارض این جراحی به دو دسته زودرس و دیررس تقسیم می شوند، یادآور می شود: یکی از شایع ترین عوارض وازکتومی خونریزی است و از آنجا که در این بافت پرخون، خون به داخل کیسه بیضه ریخته می شود و خونریزی خارجی وجود ندارد، می تواند یکی از دلایل ترس آقایان به شمار رود.
وی عفونت و درد پس از جراحی در صورت خوب جراحی نشدن را از عوارض دیگر این عمل عنوان کرده و می گوید: درد در این جراحی، از بدترین نوع عوارض شایع است. براساس پژوهش های انجام شده، گاهی جراحی وازکتومی مفید واقع نمی شود و این روش ناکارآمد تلقی می شود.
دکتر مرادی با اشاره به این که وازکتومی در روش های نسبی، تقریبا تا 98 درصد موثر است و فقط 2 درصد آن با شکست مواجه می شود، می افزاید: 2 تا 3 ماه پس از جراحی وازکتومی، فرد با دادن آزمایش نطفه (آنالیز Semen) متوجه خواهد شد که اسپرم هایش به حد صفر رسیده است یا خیر.
در این هنگام اگر اسپرمی زنده باشد، اصطلاحا گفته می شود که وازکتومی با شکست مواجه شده و عود کرده است که البته بهتر است این آزمایش در دو مرحله (ماه سوم و چهارم پس از جراحی) تکرار شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه تاکید می کند: بسیاری بر این اعتقادند که این جراحی ناتوانی جنسی به همراه خواهد داشت، در حالی که چنین نیست و این تصور نادرست است، چرا که سیستم توانایی جنسی با سیستم تولید اسپرم به صورت جداگانه عمل می کند و در وازکتومی فقط لوله ای که اسپرم را انتقال می دهد بسته می شود.
گاهی گفته می شود این عمل جراحی باعث افزایش بیماری های قلبی و عروقی می شود. دکتر مرادی در این باره معتقد است وازکتومی باعث افزایش بیماری های قلبی ـ عروقی، سرطان پروستات و بیضه نمی شود و تنها چیزی که قبل از عمل بسیار مهم است این است که بیمار به اتفاق همسرش به پزشک مراجعه کند و با نشان دادن عکس و فیلم، از خطرات و عوارض زودرس یا دیررس آن مطلع شود.
وی خاطرنشان می کند: این روش جلوگیری از بچه دار شدن برای افرادی مناسب است که دیگر قصد پدر شدن ندارند، به همین دلیل سن انجام وازکتومی و تعداد فرزندان توسط پزشک سوال می شود و همسر فرد نیز باید از این عمل رضایت کامل داشته باشد.
این ارولوژیست می گوید: بیماران پس از جراحی نباید تا 24 ساعت فعالیت سنگین انجام دهند و حداقل تا یک هفته از فعالیت جنسی پرهیز کنند چراکه شایع ترین عارضه این عمل خونریزی است.
انصراف از وازکتومی
گاهی پیش آمده که فرد پس از انجام موفقیت آمیز وازکتومی، پشیمان شده و خواهان باز کردن مجدد مجرا شده است.

دکتر مرادی در این باره می گوید: این عمل جراحی به صورت میکروسکوپی است و از آنجا که قطر لوله واز (فضای داخلی لوله واز) به یک دوم میلی متر می رسد برای انجام جراحی روی آن احتیاج به ابزار بسیار ظریفی است، به همین جهت شانس موفقیت جراحی کم است، ولی آنچه که در این جراحی بسیار مهم است زمان است و هر چه فرد سریع تر برای جراحی اقدام کند شانس بیشتری خواهد داشت. ولی اگر چندین سال از جراحی وازکتومی اش گذشته باشد، شانس موفقیت عمل پایین تر و حتی به صفر می رسد.

منبع : جام جم آنلاین

سیستم افزایش آمار هوشمند تک باکس
افزایش آمار بازدید